Чи можуть бути скасовані вибори райрад у Києві?

Згідно із рішенням КСУ чергові вибори мера столиці і Київради відбудуться не раніше 2012 року, за винятком районних рад міста, які заплановані в загальні для усіх терміни.
Чи можуть бути скасовані місцеві вибори в Києві (найбільш ймовірною датою проведення місцевих виборів називається 31 жовтня 2010 року) шляхом ліквідації районних рад за зразком Харкова та Черкас (такі ідеї уже озвучувалися)? Кому це може бути вигідно і які політичні сили від цього постраждають?
Цим питанням було присвячене експертне опитування, проведене PR-групою «Polittech».
bulgak1.jpg
Павло Булгак, політичний аналітик:
  — Ідея скасування районів міста і як наслідок ліквідації районних державних адміністрацій  в столиці не нова. Основним ідеологом такого кроку ось уже декілька років виступає міський голова Леонід Черновецький.  Однак його намір  ліквідувати райони завжди був продиктований не стільки питанням оптимізації структури управління столиці, скільки бажанням послабити позиції конкурентів в обличчі таких керівників районів, як Віктор Пилипишин або Віталій Сташук. 
Думаю, що зі зміною фактичної влади у столиці після призначення «регіонала» Попова на посаду першого заступника голови КМДА — ідея Черновецького про ліквідацію районів міста залишиться в минулому. Адже Партії регіонів, яка не користується популярністю в столиці — вигідніше налагодити співпрацю з районними керівниками ніж іти з ними на відкриті конфлікти і тим самим ще більше знижувати свій рейтинг в Києві.
Крім того, будь-який досвідчений керівник такого великого міста як Київ має розуміти, що без  поділу на райони і без співпраці з районами таким багатомільйонним організмом неможливо керувати. Скажімо в Парижі взагалі існує 20 муніципальних округів, кожний з яких очолює свій районний мер, який обирається на виборах місцевою громадою.
fesmg_7839.jpg
Володимир Фесенко, директор Київського інституту проблем управління імені Горшеніна
  — Ситуація  з виборами мера Києва і Київради зрозуміла і очевидна. В даному випадку правові обставини рішення Конституційного суду співпали з політичними інтересами Партії регіонів, яка не готова до зміни київської влади через вибори. 
Зовсім  інша ситуація з радами у районах  Києва. Вони обиралися в 2006 році і  якщо зараз вони не будуть переобиратися то  це буде порушенням конституційних вимог, адже правових підстав для скасування виборів до районних рад міста Києва немає.  
Сьогодні багато говорять про можливу ліквідацію районних рад столиці і як наслідок скасування виборів до них. Судячи з усього, такі плани є, і я цього не виключаю. Але чи встигнуть це зробити до виборів питання відкрите. 
З іншої  сторони, я не думаю, що хтось зараз  зацікавлений в тому, щоб відмінити  вибори в районні ради Києва. Якщо наприклад відмовлятися зараз від районів, виникає питання, а що робити з районними адміністраціями, вони залишаються чи ні. На мій погляд у таких великих містах як Київ повинна бути допоміжна ланка управління, через яку можна було здійснювати ті чи інші управлінські рішення.
В містах-мільйонниках такі районні ради потрібні. Тому що там інтереси районів можуть суттєво розрізнятися, і не завжди районні проблеми великого міста можна вирішити на рівні міської ради. Іноді навпаки міська рада може нехтувати інтересами тих чи інших районів. 
У зв’язку  із цим новопризначеному заступнику КМДА Попову слід вибудувати політику порозуміння з районами столиці. Мотив ліквідації районів завжди полягав у тому, щоб не мати справ з автономістськими тенденціями, щоб якісь районний керівник не був в опозиції до міського керівництва.
Зараз Попов має нагоду знайти спільну мову з такими районними керівниками. Адже проблема тут не в самих районних керівниках, а в тому, щоб столична влада поєднала інтереси мешканців окремих районів, органів місцевого самоврядування на районному рівні і органів державного управління міста в одну систему.
poliakov_2.jpg
Володимир Поляков, директор центру «Соціополіс»:
  — Можливість скасування або зменшення кількості районів Києва вже озвучувалася командою Леоніда Черновецького. Адже зі скасуванням районів будуть скасовані і представницькі органи, зокрема райради. За задумом Черновецького, це дасть змогу позбутися своїх прямих опонентів, що очолюють райради та відповідно райдержадміністрації.
В першу чергу це стосуються голови Шевченківської РДА Віктора Пилипишина, а також інших голів райрад, що не є представниками команди діючого мера. Проте, тоді ця ідея залишилася на папері. Можливо сьогодні, коли на часі вибори до районних рад столична влада може повернутися до цієї задумки, використавши досвід таких міст як Харків та Черкаси.
Якщо Черновецький побачить, що не отримує більшості на виборах, а це відбудеться з імовірністю майже на 100%, то він може вдатися до таких кроків. Оскільки згідно з законом зняти опозиційного голову РДА неможливо, допоки він є головою райради, то обійти закон можна лише шляхом скасування самого інституту районного представництва разом із самою адміністративною одиницею.
Водночас на відміну від тих же Черкас, Київ – багатомільйонний мегаполіс, тому скасування районів призведе до того, що влада ще більше віддалиться від киян, а команда мера буде продовжувати свою політику до 2012 або 2013 року, не озираючись на думку громади.
palij.jpg
Олександр Палій, політичний експерт, кандидат політичних наук:
  — Ліквідація районних рад в столиці є можливою. Відповідні ідеї уже озвучувалися. Скасування районних рад вигідне чинній владі, оскільки вона не муситиме прислухатися до думки місцевих рад, враховувати особливості закону «Про столицю» (зараз керівник адміністрації одночасно є головою районної ради). До того ж це дозволить менше рахуватися із місцевими київськими елітами.
Щоправда, теперішня система розподілу влади в Києві є, м’яко кажучи, не досконалою. Проте, дуже сумнівно, чи може бути здатною влада прислухатися до громади Києва, коли вся повнота управління відійде аж на рівень міста? Адже тоді один депутат представляти дуже велику кількість громадян і буде дуже важко добитися вирішення якихось місцевих питань. Коли ж киянам просто не буде до кого звернутися, щоб вирішити насушне питання, то це створить велику проблему; влада віддалиться від людей.
Потрібно виробити такий механізм, щоб ефективно реагувати на ці питання могла районна влада. Зараз це не зовсім так.

2 коментарі

Святослав Вишинський
Неможливо уявити, яким чином місто з такою площею та населенням, як Київ, може нормально функціонувати під керівництвом однієї ради та адміністрації. Навіть якщо така ідея буде втілена номінально, все рівно це означатиме необхідність формування другого ешелону владної вертикалі в місті. Інша справа, що характер формування такої вертикалі може стати більш централізованим, а тому відповідатиме інтересам тих чи ін. груп — у чому і може полягати справжня «підкладка» реформи.
Павло Булгак
Абсолютно згоден з Вами. Ця ідея про ліквідації районів є відвертою нісенітницею
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте